شما اینجا هستید

اخبار گیلان » کشاورزان لشت نشاء هر چه سریعتر نسبت به انجام نشاءکاری مزارع اقدام کنن

به گزارش  پایگاه خبری اقتصاد خزر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت، مهندس هانی سام دلیری معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری در جلسه قرارگاه جهادی مدیریت آب زراعی بخش لشت نشاء که در پی ابراز نگرانی استاندار محترم از کندی پیشرفت مراحل کشاورزی در این بخش و به دستور فرماندار شهرستان با قید فوریت و با حضور معاون جهاد کشاورزی و مدیر بهره برداری آب منطقه‌ای استان، روسای جهاد کشاورزی شهرستان، آبیاری و جهاد کشاورزی لشت نشاء، بخشدار، دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاهای بخش برگزار گردید با اشاره به ابراز نگرانی دکتر عباسی استاندار گیلان از کندی روند نشاء شالیزارهای لشت نشاء، گفت: تاکنون نشاء کاری تنها در ۲۵ درصد از شالیزارهای منطقه به اتمام رسیده که با توجه به محدودیت دسترسی به منابع آبی در سال جاری زراعی، به هیچ عنوان راضی کننده نیست.
 وی با تاکید بر این نکته که منابع آبی محدودی برای مصارف زراعی در اختیار داریم، گفت: کشاورزان برای جبران خسارات احتمالی از ناحیه بحران کم آبی، به استفاده از مزایای طرح کشت قراردادی و همچنین بیمه محصولات توجه نموده و در زمان باقی مانده نسبت به انجام بیمه محصولات کشاورزی خود اقدام نمایند.
 سام دلیری با اشاره به اینکه با توجه به ظرفیت ادوات و دستگاه های کشاورزی موجود در بخش لشت نشاء امکان نشاء روزانه حدود ۸۰۰ هکتار از اراضی این بخش وجود دارد افزود: باید بررسی علل کندی مراحل پیشرفت کار در دستور قرار گیرد.
وی ادامه داد: در صورت به کارگیری ظرفیت تمامی ادوات کشاورزی موجود در لشت نشاء، روند نشاء ۷۰ درصد از اراضی در طی یک هفته به اتمام خواهد رسید.
معاون عمرانی فرمانداری رشت با بیان این مطلب که بر اساس ارزیابی ها آب موجود سد سفیدرود تنها تا زمان محدودی قابل بهره برداری در مصارف کشاورزی است، اظهار داشت: ضرورت دارد تا کشاورزان محترم لشت نشاء با سرعت بخشی به انجام مراحل کشاورزی از هدر رفت آب و جاری شدن بی مورد آن به سمت دریا جلوگیری کنند.
 وی افزود: برای استفاده از مزایای قانونی چاه های دارای مجوز، کشاورزان محترم هر چه سریعتر نسبت به اخذ پروانه بهره برداری چاه های تا عمق ۲۰ متر فاقد مجوز اقدام نمایند.
 در ادامه جهانبخش جم بخشدار لشت نشاء نیز با تاکید بر اینکه با توجه به حجم آب موجود در سد سفیدرود و نتایج آینده نگری بارش ها، سال سختی در مدیریت منابع آبی پیش رو داریم، افزود: با پیگیری های فرماندار شهرستان رشت و مساعدت استاندار محترم، زمان آبرسانی به مزارع لشت‌نشاء از محل آب سد سفیدرود تمدید و هم اکنون آب در کانال‌ها و انهار این بخش جریان دارد و ضروری است تا کشاورزان از این فرصت به نحو احسن استفاده نمایند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اقتصاد خزر | آخرین اخبار گیلان