شما اینجا هستید

اجتماعی » صادرات نفت ایران در سال ۱۴۰۲ هیچ وقفه‌ای نداشت

به گزارش پایگاه خبری اقتصادخزر به نقل از خبرگزاری میزان – جواد اوجی امروز (یکشنبه، ۲۷ اسفند) در آیین امضای قرارداد‌های بالادستی توسعه ۶ میدان نفتی به ارزش ۱۳ میلیارد دلار اظهار کرد: این دولت به‌ویژه شخص معاون اول رئیس‌جمهوری حمایت‌های بسیاری از صنعت نفت کشور داشته است.

وی افزود: گرچه ۱۴۰۲ سالی پرفراز و نشیب برای صنعت نفت بود، اما به لطف الهی با پیدا کردن بازار‌های جدید هیچ وقفه‌ای در صادرات نفت ایجاد نشد.

وزیر نفت تصریح کرد: امسال رکورد‌های مطلوبی در تولید و صادرات نفت داشتیم و سرمایه‌گذاری‌های مناسبی هم در این صنعت انجام شد که یکی از بحث‌های کلیدی رشد اقتصادی همین سرمایه‌گذاری‌های در حال انجام است.

اوجی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۳۰ پروژه نیمه‌تمام به ارزش بالغ بر ۲۸٫۵ میلیارد دلار را در صنعت نفت تکمیل کردیم، گفت: ۵۰ پروژه تازه نیز با اولویت تأثیرگذاری در رشد تولید و ایجاد ارزش افزوده برای کشور در در بخش بالادست و پایین‌دست صنعت نفت آغاز شده است.

وی با اشاره به اتفاق‌های مطلوب صنعت نفت از جمله بهره‌برداری از فاز ۲ پالایشگاه آبادان با ظرفیت روزانه ۲۱۰ هزار بشکه و افزایش ظرفیت فرآورش تولید بنزین از ۹۷ میلیون لیتر در آغاز دولت سیزدهم به ۱۱۵ میلیون لیتر تصریح کرد: پنج طرح پتروشیمی نیز آماده بهره‌برداری هستند که ظرفیت تولید محصولات این صنعت را ۸ میلیون تن اضافه می‌کند.

وزیر نفت به اتصال حدود ۵۴۰۰ روستا، ۴۰ شهر و صنایع و نیروگاه‌ها به شبکه گازرسانی کشور و احداث بیش از هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز اشاره کرد و گفت: انقلابی در زمینه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده که در هیچ دوره‌ای انجام نشده است.

اوجی ادامه داد: رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در هر سه ماهه اول، دوم و سوم سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰ درصد براساس گزارش مرکز آمار ایران بوده است که برای تداوم این رشد اقتصادی در سال آتی باید سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت رقم خورد.

وی به امضای قرارداد‌های اجرایی طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی با چهار پیمانکار اصلی داخلی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار در اسفندماه اشاره و اظهار کرد: امروز نیز قرارداد‌های توسعه ۶ میدان نفتی با هدف افزایش تولید نزدیک ۴۰۰ هزار بشکه از این میدان‌ها امضا می‌شود که در مجموع ۱۵ میلیارد دلار عایدی سالانه این افزایش تولید خواهد بود.

وزیر نفت تأکید کرد: قول می‌دهیم که وزارت نفت در سال آتی نیز رشد اقتصادی ۱۴۰۲ را با پروژه‌هایی که در بخش بالادست و پایین‌دست تعریف شده است، تکرار کند.

اوجی با بیان اینکه وزارت نفت با از روز نخست آغاز به کار دولت سیزدهم معطل سرمایه‌گذاران و پیمانکاران خارجی‌ها نشد، تصریح کرد: صنعت نفت دستاورد‌های مطلوبی در تأمین کالا و تجهیزات داشته است؛ واردات بیش از ۱۶۰ کالا به کشور ممنوع و از توان سازندگان داخلی استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت نفت دو سال پیاپی است که در کالا‌های تولید بار اول رتبه نخست را کسب کرده است، افزود: همچنین رتبه نخست در زمینه استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی نیز به این وزارتخانه اختصاص داده شده است.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه امروز بیش از ۶۶۰ شرکت دانش‌بنیان با صنعت نفت همکاری دارند و اعتقاد ما به داخل است، گفت: عملیات اجرایی طرح ملی فشارافزایی میدان مشترک گازی پارس جنوبی نیز با استفاده از ظرفیت پیمانکاران داخلی انجام می‌شود.

اوجی به عملکرد مثبت وزارت نفت دولت سیزدهم در حوزه مسئولیت‌اجتماعی اشاره کرد که در هیچ دوره‌ای به این اندازه نبوده است، ادامه داد: این وزارتخانه نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه در بخش‌های مختلف را متقبل شده که نزدیک به ۸ هزار میلیارد تومان آن تا به امروز تخصیص داده شده است.

وی تأکید کرد: با اجرای قرارداد‌های توسعه‌ای این ۶ میدان نفتی، از سال ۱۴۰۳ به تولید زودهنگام خواهیم رسید.

به گزارش شانا، وزیر نفت در پایان از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و کارکنان این شرکت، پیمانکاران، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های اکتشاف و تولید و بانک‌ها برای ورود به اجرای طرح‌های صنعت نفت قدردانی کرد و گفت: طرح‌هایی نیز در نیمه نخست سال ۱۴۰۳ در بخش بالادست و پایین‌دست رونمایی خواهند شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اقتصاد خزر | آخرین اخبار گیلان